Sellina vs Hyva - dlaczego warto postawić na Selline jako system e-commerce w 2024 roku?

Hyva theme to rozwiązanie, które miało być odpowiedzią na bieżące problemy pojawiające się z Magento. Rozwiązanie to jest dobre, aczkolwiek nie będzie odpowiednim wyborem dla firm ze średnim i dużym katalogiem produktowym oraz firm planujących skalowanie biznesu. Z tego artykułu dowiesz się dlaczego wybór Selliny jest bardziej opłacalnym wyborem od Hyva jako system e-commerce, jeśli myślisz o swoich działaniach długoterminowo. 

Hyva jest tylko szablonem frontendowym Magento, nie rozwiązaniem typu Headless.

Ze względu na to, że Hyva jest nakładką do Magento, frontend jest połączony bezpośrednio z backendem. W związku z tym ruch wykonywany na frontendzie przez użytkownika, nie jest w żaden sposób rozładowywany i obciąża system Magento. Sklep bazujący na przepustowości Magento wykorzystuje więcej zasobów, a finalnie potrzebuje więcej mocy skupionej w obrębie core systemu do płynnego działania. Rezultatem jest Sellina posiada wszystkie korzyści płynące z zastosowania architektury typu Headless opisanej w dziesiątkach artykułów na ten temat. 

Rozwój sklepu posiadającego szablon Hyva

Ze względu na technologię zastosowanę w Hyvie, sprawdzi się ona dla małych i średnich sklepów, które nie planują rozwoju oraz skalowania. Jeden programista backendowy będzie w stanie sobie poradzić z jednoczesnym kodowaniem backendu i frontendu. To duża zaleta realizująca jedno z podstawowych założeń Hyvy.

Jeśli sklep jest bardziej złożony, rozwijanie natywnego frontendu może okazać się problematyczne. W przypadku Hyvy frontend i backend są ze sobą połączone i programista kodujący frontend korzysta z gotowych bibliotek. Pisząc kod buduje zależności występujących między sobą działań, które nie są osobnymi bytami, a przeplatają się ze sobą. W przypadku odseparowania frontendu od backendu, frontend jest budowany oddzielnie przez programistów specjalizujących się w budowie wizualnych części aplikacji. 

W związku z tym odseparowanie pozwala skalować system oraz nie nakłada technologicznego ograniczenia w rozwoju. 

Większe obciążenie Magento

W Hyvie przeglądanie katalogu produktów wymaga bezpośredniego połączenia z Magento. Oznacza to, że każde kliknięcie w produkt generuje zapytanie, które następnie trafia bezpośrednio do silnika sklepu. Powoduje to zużycie większych zasobów Magento. W Sellinie zapytanie pobiera tylko tak zwane Golden Recordy, które trafiają do frontendu przez API. Dzięki temu redukujemy obciążenie Magento do niezbędnego minimum. 

Bezpieczeństwo danych

Ze względu na połączenie frontendu i backendu w Hyvie, backend sklepu jest bardziej podatny na ataki. W Sellinie warstwy są od siebie odseparowane i połączone przez API. Dzięki temu silnik sklepowy jest bezpieczniejszy i nie ma do niego dostępu.

Brak połączenia aplikacji przez API

Wątek, który poruszaliśmy już wcześniej, czyli wysyłanie zapytań przez Hyvę bezpośrednio do Magento, poza obciążeniem systemu ma jeszcze jedną wadę. Jest nią utrudniona skalowalność wynikająca z zamknięcia systemu, a nie rozszczepienia go. Na rysunku poglądowym poniżej widnieje architektura Selliny, przedstawiająca wszystkie elementy składowe systemu, tak aby zapewnić mu maksymalną skalowalność. Oznacz to rozłączenie elementów i połączenie ich przez API, aby każdy z elementów sklepu mógł być skalowany osobno. W Hyvie wszystkie elementy, które zostały pokazane są jednym zbitym systemem, który nie jest rozłączny.

Struktura architektury systemu Sellina

W jaki sposób wpływa to na biznes? Odpowiedź jest bardzo prosta! Aby zapewnić maksymalną moc działania każdej usłudze, możemy przenieść pojedyncze elementy układanki na przykład na osobne serwery lub do chmury. Dzięki temu frontend, backend, API oraz dowolna inna podłączona do Selliny aplikacja może znajdować się na innych serwerach z różnym dostępem do zasobów.  Dodatkowym atutem jest możliwość wymiany poszczególnych komponentów na lepsze oraz ich dopasowanie do skali prowadzonych działań wewnątrz firmy. Przykład: jeśli firma korzystająca z Selliny wymagałaby lepszego zarządzania treścią niż dostępnego w Magento, dzięki zastosowaniu API jesteśmy w stanie podłączyć dedykowany system do zarządzania treścią (np. Strapi, PayloadCMS lub WordPressa). W przypadku wyboru Hyvy, żadna z opisanych powyżej informacji nie jest możliwa. Nierozerwalne połączenie frontendu i backendu sprawia, że zarządzanie pojedynczymi aplikacjami nie jest możliwe.

Polecane artykuły

Porozmawiajmy!

Zostaw nam kontakt, a my odpowiemy na pytania, na które nie znalazłeś tutaj odpowiedzi!

*Bezpłatną konsultację oferujemy wyłącznie firmom obracających min. 5 milionami złotych rocznie – z takimi firmami współpracujemy, do firm co najmniej tej skali mamy dopasowane usługi i to z nimi jesteśmy najskuteczniejsi.
Podczas rozmowy dowiesz się, czy Sellina to rozwiązanie odpowiednie dla Twojego biznesu.