Sellina vs Scandi PWA - dlaczego Scandi PWA to nie jest dobre rozwiązanie pod system e-commerce w 2024 roku?

Projekt ScandiPWA rozpoczął się w 2018 roku i został zaprezentowany podczas Meet Magento Sweden w tym samym roku. Pierwotnie rozwijany na potrzeby szwedzkiego rynku, szybko zyskał popularność i został dostosowany do różnych rynków oraz krajów. ScandiPWA zdobyło także popularność w Stanach Zjednoczonych. Dzięki swojej innowacyjnej naturze i zdolności do poprawy wydajności sklepów internetowych opartych na Magento, ScandiPWA zyskało uznanie wśród wielu firm e-commerce. Wpływowe marki i sklepy internetowe zaczęły korzystać z tej technologii, aby poprawić swoje platformy e-commerce oraz zapewnić lepsze doświadczenia zakupowe dla swoich klientów.

Technologia zapowiadała się bardzo obiecująco, w branży Magento powstało wyobrażenie, że stanie się nowym standardem i zastąpi przestrzały natywny frontend Magento, ale niestety, ostatnie lata braku aktywnej społeczności wokół projektu, spowodowały tendencję spadkową popularności, a obecnie rozwiązanie to chyli się ku upadkowi.

Brak aktualizacji i rozwoju

Scandi PWA nie jest aktywnie rozwijane. Ostatnia mała aktualizacja platformy, mająca na celu naprawę błędów, miała miejsce w sierpniu 2023 roku. Brak aktualizacji oznacza, że platforma nie nadąża za najnowszymi trendami i technologiami w e-commerce, a nawet nie naprawia bieżących błędów. W obecnym momencie na platformie Github zostały zaraportowane 502 problemy związane ze Scandi PWA, które pozostały bez odpowiedzi. 

Dodatkowo developerzy narzekają na problemy komunikacyjne, a ich MRki (Marge Requesty) nie są akceptowane. Może to prowadzić do problemów z wydajnością, bezpieczeństwem i kompatybilnością.

Konsekwencje

 • Sklep korzystający ze Scandi PWA nie ma dostępu do nowych funkcji i ulepszeń.

 • Integracja z nowymi narzędziami i platformami może być utrudniona.

Jak te problemy rozwiązuje Sellina?

  • Ciągły rozwój, nowe funkcjonalności oraz dochodzące integracje usprawniające rozbudowę sklepu.

  • Szybkie eliminowanie błędów pojawiających się w systemie.

  • Zastosowanie technologii, która zapewnia najwyższe standardy bezpieczeństwa. 

 

Zaległości technologiczne

Scandi PWA nie wykorzystuje popularnych frameworków i bibliotek, takich jak Next.js czy Mantine. Całe szczęście “Na pokładzie” znalazł się React w wersji 16, aczkolwiek nie jest to jego najnowsze wydaje – obecnie React jest w wersji 17. Używanie przestarzałych technologii może negatywnie wpływać na wydajność, możliwość skalowania oraz bezpieczeństwo systemów

Dodatkowo użycie ScandiPWA oznacza oparcie technologii na dostarczonym, autorskim rozwiązaniu. Jego technologiczne luki połączone z brakiem rozwoju oznaczają, że poprawki w ScandiPWA muszą być realizowane własnym kosztem. I to stanowi najbardziej obciążającą finansowo konsekwencję dla biznesów, które decydują się na Scandi.

Idea wykorzystania silnika typu Open Source ma sens tylko wtedy, kiedy korzystamy z benefitów utrzymywania i rozwoju tej technologii przez społeczność. Kiedy społeczność znika – koszt utrzymania spada na nas.

Konsekwencje

 • Wzrost kosztów utrzymania platformy.

Jak te problemy rozwiązuje Sellina?

 •  
 • Zastosowanie technologii Magento 2 oraz React.

 • Dostęp do bazy programistów – ponad 300 000 programistów Magento na całym świecie oraz kilkumilionowa społeczność programistów zrzeszonych dookoła Reacta.

 

Szybkość działania Scandi PWA

Scandi PWA mimo silnego nacisku komunikacyjnego położonego na dobre wyniki Page Speed sklepów, na których jest stworzona, nie osiąga ich w praktyce. Pomijając dług technologiczny, jednym z powodów wpływających na prędkość sklepów zbudowanych w tej technologii jest brak komunikacji przez API. Powoduje to dłuższe ładowanie sklepu, pogarszając tym samym UX z poziomu użytkownika.

Konsekwencje

 • Gorsze wyniki osiągane w popularnych testach prędkości strony.

 • Wpływ na wyniki SEO ze względu na performance strony

Jak te problemy rozwiązuje Sellina?

 •  
 • Frontend i backend są połączone ze sobą przez API (API Platform). Dzięki temu witryna działa bardzo szybko.

 • Dobre wyniki prędkości strony, nie mające wpływu na SEO.

Sklepy oparte o Scandi PWA nie wyświetlają treści bez JavaScriptu

Ze względu na zastosowaną technologię, sklepy zbudowane na Scandi PWA nie pokazują treści w przypadku braku JavaScriptu. Oznacza to, że potencjalni klienci lub boty takie jak na przykład PageSpeed, nie będą w stanie zobaczyć treści (strona będzie wyglądać jak na obrazku poniżej). 

Strona oparta o Scandi PWA nie ładuje treści bez JavaScriptu

Poprawnie przygotowana strona powinna ładować się oraz posiadać podstawowe funkcje umożliwiające użytkownikowi oraz botom czytanie i przechodzenie pomiędzy stronami.

Konsekwencje

 • Brak możliwości wykorzystania botów nie odczytujących JS do sprawdzenia swojego sklepu.

 • Możliwość wystąpienia problemów z dostępem do zawartości sklepu dla użytkowników bez JavaScriptu.

Jak te problemy rozwiązuje Sellina?

 •  
 • Sellina wczytuje treści oraz umożliwia nawigację na stronie bez ładowania JavaScriptu. Dzięki temu sklep jest na przykład bardzo szybko indeksowany przez Google.

Polecane artykuły

Porozmawiajmy!

Zostaw nam kontakt, a my odpowiemy na pytania, na które nie znalazłeś tutaj odpowiedzi!

*Bezpłatną konsultację oferujemy wyłącznie firmom obracających min. 5 milionami złotych rocznie – z takimi firmami współpracujemy, do firm co najmniej tej skali mamy dopasowane usługi i to z nimi jesteśmy najskuteczniejsi.
Podczas rozmowy dowiesz się, czy Sellina to rozwiązanie odpowiednie dla Twojego biznesu.